Zastavenie pomoci Ukrajine: Minister obrany Hegseth neinformoval Biely dom, tvrdia zdroje

Kontroverzné pozastavenie vojenskej pomoci Ukrajine vyvoláva otázky o koordinácii a rozhodovacích procesoch v Trumpovej administratíve.

Zastavenie pomoci Ukrajine: Minister obrany Hegseth neinformoval Biely dom, tvrdia zdroje
Zdroj: cnn.com
Podľa piatich zdrojov oboznámených so situáciou, minister obrany Pete Hegseth minulý týždeň neinformoval Biely dom predtým, ako autorizoval pozastavenie dodávok zbraní na Ukrajinu. To viedlo k intenzívnemu úsiliu administratívy zistiť dôvody tohto kroku a vysvetliť ho Kongresu a ukrajinskej vláde.

Prezident Donald Trump v utorok naznačil, že za toto rozhodnutie nenesie zodpovednosť. Počas zasadnutia kabinetu na otázku, či schválil pozastavenie dodávok, sa Trump vyhol priamej odpovedi a uviedol len, že USA budú naďalej posielať na Ukrajinu obranné zbrane. Na opakovanú otázku, kto pozastavenie autorizoval, Trump odpovedal: „Neviem, prečo sa nepýtate mňa?"

Táto udalosť poukazuje na často chaotický proces tvorby politiky v Trumpovej administratíve, najmä pod vedením Hegsetha na ministerstve obrany. Pozastavenie bolo už druhýkrát v tomto roku, čo sa Hegseth rozhodol zastaviť tok amerických zbraní na Ukrajinu, čím zaskočil vysokých predstaviteľov národnej bezpečnosti, uviedli zdroje.

Prvýkrát sa to stalo vo februári a rozhodnutie bolo rýchlo zvrátené, uviedli tri zdroje – čo sa zopakovalo v pondelok večer, keď Trump oznámil, že dodávky zbraní budú pokračovať napriek tomu, že Hegseth pozastavenie podpísal.

Komentár redakcie: Zdroje naznačujú, že za pozastavením dodávok zbraní stojí vnútorná nezhoda a zrejme aj nedostatok koordinácie v Trumpovej administratíve. Otázkou zostáva, či ide o izolovaný incident, alebo o súčasť širšieho trendu v americkej zahraničnej politike.

O pozastavení neboli vopred informovaní ani osobitný vyslanec USA na Ukrajine, generál vo výslužbe Keith Kellogg, ani minister zahraničných vecí Marco Rubio, ktorý je zároveň Trumpovým poradcom pre národnú bezpečnosť. O tejto situácii sa dozvedeli z tlačových správ, uviedol vysoký predstaviteľ administratívy a dva zdroje.

Hovorca Pentagónu Kingsley Wilson v stanovisku pre CNN uviedol, že „minister Hegseth poskytol prezidentovi rámec na vyhodnotenie dodávok vojenskej pomoci a posúdenie existujúcich zásob. Toto úsilie bolo koordinované v rámci vlády.”

Na otázku, či Hegseth informoval Biely dom pred schválením pozastavenia dodávok, hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová v stanovisku uviedla, že Pentagón vykonal preskúmanie „s cieľom zabezpečiť, aby všetka podpora smerujúca do všetkých cudzích krajín bola v súlade so záujmami Ameriky,” a dodala, že Trump „sa rozhodol pokračovať v poskytovaní obranných zbraní Ukrajine, aby pomohol zastaviť zabíjanie v tejto brutálnej vojne, na čom Pentagón aktívne pracuje.” Dodala, že „prezident má plnú dôveru v ministra obrany.”

Dva zo zdrojov pripisujú Hegsethovo neinformovanie Bieleho domu skutočnosti, že nemá personálneho šéfa ani dôveryhodných poradcov, ktorí by ho mohli vyzvať na lepšiu koordináciu hlavných politických rozhodnutí s medziagentúrnymi partnermi.

Krátko po tom, ako sa Trump dozvedel o pozastavení minulý týždeň, nariadil Hegsethovi, aby obnovil dodávky aspoň niektorých zbraní – konkrétne rakiet určených na zachytávanie cieľov pre systémy protiraketovej obrany Patriot, ktoré sú kľúčové pre ochranu ukrajinských civilistov pred neustálymi raketovými a dronovými útokmi Ruska.

Mnoho z týchto zbraní sa už nachádza v Poľsku a mohli by byť rýchlo prevezené do Kyjeva, uviedol vysoký predstaviteľ administratívy. Zbrojný balík bol pridelený predchádzajúcou administratívou a bol už na ceste na Ukrajinu, keď bol zastavený. Trump v piatkovom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským zľahčoval svoju úlohu v rozhodnutí zastaviť tok zbraní, informovala CNN.

Pentagón však až v neskorých nočných hodinách v pondelok oznámil, že na pokyn prezidenta obnoví dodávky – po tom, čo Trump verejne povedal už skôr večer, že Ukrajinci potrebujú obranné zbrane na svoju ochranu.

Trump v utorok v Bielom dome zopakoval tento postoj.

„Poviem toto – Ukrajinci, či už si myslíte, že je nespravodlivé, že sme im dali všetky tie peniaze alebo nie, boli veľmi odvážni, pretože niekto musel ovládať tie veci,” povedal. „A veľa ľudí, ktorých poznám, by to neovládalo, nemali by odvahu to robiť.”

Zdá sa, že Trump je menej naklonený dať Rusku „víťazstvo” v tejto chvíli zastavením vojenskej pomoci Ukrajine, uviedli dva zdroje. V posledných týždňoch sa jeho vzťah s ruským prezidentom Vladimirom Putinom zhoršil, pretože je čoraz jasnejšie, že Putin nie je ochotný zapojiť sa do mierových rokovaní s Ukrajinou.

„Hádžu na nás veľa sračiek zo strany Putina,” povedal Trump v utorok. „Chcete poznať pravdu? Je to stále veľmi milé, ale ukazuje sa, že je to bezvýznamné.”

Európsky predstaviteľ pre CNN uviedol, že Trumpova frustrácia z Putina bola jasná počas summitu NATO v Holandsku minulý mesiac a že podľa ich chápania pozastavenie dodávok zbraní na Ukrajinu „skutočne nepochádzalo” od Trumpa.

Rozhodnutie Pentagónu pozastaviť dodávky zbraní – vrátane rakiet určených na zachytávanie cieľov pre systémy Patriot a delostreleckej munície – prišlo po tom, čo Trump požiadal Hegsetha minulý mesiac počas ich cesty na summit NATO, aby mu poskytol posúdenie amerických zásob zbraní, uviedol pre CNN jeden zo zdrojov. Irán a Izrael sa navzájom bombardovali a Trump sa chcel uistiť, že americké jednotky v regióne majú dostatok munície na svoju obranu, ak by to bolo potrebné.

Hovorca Pentagónu Sean Parnell minulý týždeň potvrdil, že ministerstvo vykonáva „prehodnotenie spôsobilostí... s cieľom zabezpečiť, aby bola americká vojenská pomoc v súlade s našimi obrannými prioritami.”

Trump však konkrétne nepoveril Hegsetha, aby v rámci tohto preskúmania zastavil dodávky zbraní na Ukrajinu, uviedli tri zdroje. Toto odporúčanie prišlo od námestníka ministra obrany pre politiku Elbridgea Colbyho, uviedli všetci piati zdrojov, ktorý je dlhodobo skeptický k posielaniu veľkého množstva americkej vojenskej pomoci na Ukrajinu.

„Politika 'Európa na prvom mieste' nie je to, čo Amerika v tomto mimoriadne nebezpečnom čase potrebuje. Musíme sa zamerať na Čínu a Áziu – to je jasné,” napísal Colby minulý rok na X.

Colby potom predložil svoje odporúčania zástupcovi ministra obrany Stevovi Feinbergovi, ktorý tento krok schválil – najmä pre svoje dlhodobé obavy, že obranný priemysel sa nepohybuje dostatočne rýchlo na to, aby doplnil americké zásoby, uviedli dva zdroje. Hegseth poskytol konečný súhlas v domnienke, že to bude v súlade s Trumpovými prioritami „Amerika na prvom mieste”, uviedol jeden zo zdrojov oboznámených s jeho zmýšľaním.

Po tom, ako sa Biely dom dozvedel o pozastavení, predstavitelia Bieleho domu povedali Hegsethovi a ministerstvu obrany, že dočasne poskytnú „krytie” pre toto rozhodnutie, uviedli dva zdroje. Biely dom však zdôraznil, že Pentagón musí tento krok vysvetliť Kongresu, ktorý tiež nebol o pozastavení vopred informovaný.

Predstavitelia Pentagónu v posledných dňoch argumentovali zamestnancom Kongresu, že tento krok bol nevyhnutný kvôli nedostatku amerických zásob, uviedli dva zdroje oboznámené so záležitosťou. Zdroje však uviedli, že Kongres nebol informovaný ani mu Pentagón neposkytol žiadne informácie, ktoré by naznačovali kritický a bezprostredný nedostatok zbraní.

„Kongres by rád spolupracoval s ministerstvom obrany, ak by boli predložené dôveryhodné dôkazy o tom, že zásoby Pentagónu sú kriticky nízke, čo by si vyžadovalo, aby podnikli jednostranné kroky, ako to urobili minulý týždeň,” uviedol jeden zo zdrojov. Pentagón bežne žiada Kongres o dodatočné financovanie a povolenie na dlhodobé obstarávanie zbraní. „Kongresu však neboli predložené žiadne nové urgentné požiadavky od ministerstva obrany na žiadnu z týchto zbraní,” dodal tento človek.

Na reportáži sa podieľali Kylie Atwood a Nick Paton Walsh z CNN.