Záujem o britské občianstvo medzi Američanmi prudko stúpol po nástupe Trumpa do úradu

Viac ako 1900 Američanov prejavilo záujem o presťahovanie sa do Spojeného kráľovstva, čo je najvyššie číslo od začiatku evidencie v roku 2004. Zvýšený záujem prichádza v čase, keď Spojené kráľovstvo sprísňuje imigračné pravidlá.

Záujem o britské občianstvo medzi Američanmi prudko stúpol po nástupe Trumpa do úradu
Zdroj: zenfs.com
Počet žiadostí o britské občianstvo podaných Američanmi dosiahol v prvom štvrťroku 2025 rekordnú úroveň. Nárast žiadostí sa zhoduje s obdobím začiatku druhého funkčného obdobia prezidenta Donalda Trumpa.

Britské ministerstvo vnútra zaznamenalo v období od januára do marca nárast žiadostí o občianstvo od občanov Spojených štátov. Podobný trend bol pozorovaný už koncom roka 2024, počas amerických prezidentských volieb.

Zvýšený záujem o britské občianstvo prichádza v čase, keď niektoré európske krajiny, vrátane samotnej Británie, zavádzajú prísnejšie podmienky pre získanie občianstva. Spojené kráľovstvo nedávno ohlásilo sprísnenie požiadaviek pre legálnych migrantov a predĺženie čakacej doby na udelenie občianstva. Taliansko dokonca zrušilo možnosť získať občianstvo prostredníctvom vzdialených predkov.

Celkovo Spojené kráľovstvo zaznamenalo v prvom štvrťroku 2025 viac ako 72 000 žiadostí o občianstvo, čo predstavuje nárast oproti 64 000 žiadostiam v rovnakom období predchádzajúceho roka.

Komentár redakcie: Hoci nárast žiadostí o britské občianstvo zo strany Američanov je štatisticky významný, niektorí poukazujú na to, že absolútne čísla sú relatívne nízke v porovnaní s celkovou populáciou Spojených štátov. Iní zdôrazňujú, že aj malý percentuálny nárast môže signalizovať významnú zmenu v postojoch a preferenciách Američanov.

Súčasne Británia zaznamenáva ročný prílev viac ako jedného milióna migrantov. Premiér Keir Starmer zdôraznil potrebu reformy imigračného systému. „Migrácia je súčasťou britského národného príbehu a nevyhnutnou súčasťou silnej ekonomiky,“ uviedol Starmer. „Ak však ľudia chcú prísť do Británie za novým životom, musia prispievať, učiť sa náš jazyk a integrovať sa. A ak zamestnávatelia chcú privážať pracovníkov zo zahraničia, musia investovať aj do zručností pracovníkov, ktorí už v Británii sú.“