Závislosť od krátkych videí mení rozhodovanie: Mozog reaguje inak na riziká

Výskum ukázal, že táto nižšia citlivosť na straty súvisí so zmenami v aktivite mozgu pri rozhodovaní, najmä v oblastiach spojených s odmenami a riadením správania.

Závislosť od krátkych videí mení rozhodovanie: Mozog reaguje inak na riziká
Zdroj: psypost.org
Ľudia so závislosťou na krátkych videách, ako TikTok, môžu menej citlivo vnímať finančné straty a robiť impulzívnejšie rozhodnutia, naznačuje nová štúdia zobrazovania mozgu.

Správanie spojené so závislosťou – ako užívanie návykových látok alebo hazard – je spojené so zníženou schopnosťou zvážiť potenciálne náklady a prínosy. Jedinci s takýmto správaním často uprednostňujú krátkodobé odmeny pred dlhodobými následkami. Hoci sa pozornosť venovala tradičným formám závislosti, nárast platforiem s krátkymi videami priniesol novú kategóriu potenciálne škodlivých digitálnych návykov. Tieto aplikácie poskytujú nepretržitý prúd obsahu prispôsobeného na mieru, ktorý môže spúšťať uvoľňovanie dopamínu a podporovať opakované používanie.

„Závislosť od krátkych videí predstavuje globálnu hrozbu pre verejné zdravie – používatelia v Číne trávia priemerne 151 minút denne a zapojených je 95,5 % používateľov internetu. Táto intenzívna konzumácia ‘okamžitých odmien’ nielenže narúša pozornosť, spánok a duševné zdravie, ale tiež zvyšuje riziko depresie,“ uviedol autor štúdie, profesor psychológie na Tianjin Normal University, Qiang Wang.

Vedci skúmali, či jedinci, ktorí vykazujú viac symptómov závislosti od krátkych videí, vykazujú aj zníženú „averziu k strate“ – psychologickú tendenciu prikladať väčšiu váhu stratám ako ekvivalentným ziskom. Na skúmanie tejto otázky výskumníci získali 36 študentov vo veku 18 až 24 rokov, ktorí vyplnili dotazník zameraný na symptómy závislosti od krátkych videí. Všetci účastníci podstúpili funkčnú magnetickú rezonanciu (fMRI) počas vykonávania hazardnej úlohy, ktorá zahŕňala prijímanie alebo odmietanie hypotetických stávok s rôznymi kombináciami potenciálnych peňažných ziskov a strát.

Komentár redakcie: Táto štúdia prináša nové poznatky o tom, ako závislosť na krátkych videách ovplyvňuje rozhodovanie a aktivitu mozgu. Hoci má určité obmedzenia, otvára dôležité otázky o vplyve digitálnych technológií na naše správanie a duševné zdravie.

Analýza odhalila spojitosť medzi symptómami závislosti od krátkych videí a nižšou averziou k strate. Účastníci, ktorí dosiahli vyššie skóre na stupnici závislosti, boli menej odradení od možnosti finančných strát a ochotnejšie riskovali. Taktiež preukázali rýchlejšie zhromažďovanie dôkazov pri rozhodovaní, čo naznačuje tendenciu robiť rýchlejšie a impulzívnejšie rozhodnutia.

Výskumníci zistili, že účastníci s vyššími symptómami závislosti od krátkych videí vykazovali zníženú aktiváciu v časti mozgu nazývanej precuneus počas rozhodnutí súvisiacich so ziskom. Táto časť mozgu je spojená so sebareflexiou, kognitívnou kontrolou a hodnotením založeným na hodnote. Naopak, títo účastníci vykazovali zvýšenú aktiváciu v mozočku a postcentrálnom gyru – oblastiach zapojených do motorickej kontroly a zmyslového spracovania – pri hodnotení potenciálnych strát.

„Štúdie zistili, že ľudia s vysokou úrovňou závislosti od krátkych videí sú menej citliví na stratu a impulzívnejší pri rozhodovaní (dôkazy sa hromadia rýchlejšie),“ povedal Wang pre PsyPost. „To naznačuje, že môžu podceňovať dlhodobé náklady na prezeranie krátkych videí (napr. strata času, problémy so spánkom) a viac sa sústrediť na okamžité potešenie.“