Zelenskyj kritizuje mlčanie USA po rozsiahlych ruských útokoch: Ticho povzbudzuje Putina
Po vlne raketových a dronových útokov na ukrajinské mestá, Zelenskyj vyzýva na nové sankcie proti Rusku a kritizuje vlažný prístup niektorých západných politikov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ostro odsúdil Spojené štáty a medzinárodné spoločenstvo za ich mlčanie po masívnom ruskom vzdušnom útoku, ktorý ukrajinskí predstavitelia označujú za najväčší od začiatku vojny.
Ruské sily podnikli rozsiahly nočný útok v sobotu, pričom 367 dronov a rakiet zasiahlo viac ako 30 miest a obcí po celej Ukrajine, vrátane hlavného mesta Kyjeva. Podľa oficiálnych zdrojov bolo zabitých najmenej 12 ľudí, vrátane troch detí v Žytomyrskej oblasti.
„Ticho Ameriky, ticho ostatných vo svete iba povzbudzuje Putina,“ napísal Zelenskyj na Telegrame. „Každý takýto teroristický ruský útok je dostatočným dôvodom na nové sankcie proti Rusku.“
Masívnemu vzdušnému útoku predchádzal piatkový útok dronmi, ktorý si vyžiadal štyri obete, a zároveň sa časovo zhodoval s finálnym dňom rozsiahlej výmeny zajatcov medzi Ukrajinou a Ruskom.
Komentár redakcie: Kritika Zelenského na adresu USA a medzinárodného spoločenstva poukazuje na rastúce obavy Ukrajiny z nedostatočnej podpory a vplyvu na Rusko. Rozdielne názory v rámci západných politických kruhov ohľadom stratégie voči Rusku komplikujú snahy o dosiahnutie mieru a zastavenie krviprelievania.
Medzitým pretrvávajú frustrácie z posunov v politike USA, zatiaľ čo Ukrajina a jej spojenci presadzujú dohodu o prímerí. Bývalý prezident Donald Trump opakovane vyzval na ukončenie vojny, jeho administratíva však zaujala voči Rusku miernejší postoj ako predchádzajúce vlády, čím posunula americkú politiku od podpory Ukrajiny smerom k akceptovaniu niektorých ruských interpretácií vojny.
Tento prístup predstavuje výrazný odklon od silnej podpory, ktorej sa Ukrajina tešila zo strany Washingtonu za prezidenta Joea Bidena.
Zatiaľ čo Ukrajina a jej európski spojenci presadzovali 30-dňové prímerie ako krok k ukončeniu vojny, tieto snahy utrpeli minulý týždeň ranu, keď Trump odmietol uvaliť na Moskvu ďalšie sankcie za to, že nesúhlasila s okamžitým zastavením bojov.
Európska únia a Spojené kráľovstvo, nezávisle od Washingtonu, minulý týždeň oznámili nové kolo sankcií, zamerané na ruskú takzvanú „tieňovú flotilu“ – približne 200 plavidiel používaných na prepravu ruského vývozu ropy do sveta.
EÚ uviedla, že ide o 17. sadu európskych sankcií uvalených na Rusko od invázie do susednej krajiny v roku 2022.
V čase, keď bomby naďalej dopadajú na Ukrajinu, Zelenskyj v nedeľu na Telegrame informoval, že tretia fáza dohody o výmene „1 000 za 1 000“ bola dokončená po dvoch výmenách minulý týždeň, a zverejnil fotografie vracajúcich sa vojakov zahalených v ukrajinských vlajkách.
Táto výmena, najnovšia z desiatok výmen od začiatku vojny a najväčšia, do ktorej boli zapojení ukrajinskí civilisti, nenaznačuje koniec rozsiahlych bojov. Boje pokračujú pozdĺž približne 1000 kilometrov dlhej frontovej línie a zabíjajú desaťtisíce vojakov.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov minulý týždeň uviedol, že Moskva poskytne Ukrajine návrh dokumentu, ktorý načrtáva podmienky pre „udržateľnú, dlhodobú, komplexnú“ mierovú dohodu, po ukončení prebiehajúcej výmeny zajatcov.
Po najväčšom ruskom útoku zostáva Kyjev ostražitý voči uvoľneniu tlaku.
„Bez tlaku sa nič nezmení a Rusko a jeho spojenci budú iba zhromažďovať sily na takéto vraždy v západných krajinách,“ napísal na Telegrame vedúci kancelárie prezidenta Zelenskyja Andrij Jermak.
„Moskva bude bojovať, pokiaľ bude mať schopnosť vyrábať zbrane.“