Zelenskyj rázne odmieta Putinove ultimátum: Ukrajina sa nestiahne zo svojho územia
Kyjev odmieta ultimáta a trvá na plnom prímerí. Snahy o dohodu komplikuje neústupčivý postoj Ruska a rozdielne názory na riešenie konfliktu medzi USA a európskymi spojencami.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol požiadavky Ruska na stiahnutie ukrajinských vojsk zo štyroch regiónov, ktoré Moskva nelegálne anektovala. Zdôraznil, že ide o ústavnú povinnosť brániť ukrajinské územie.
Prezident Zelenskyj v piatok 19. mája jasne deklaroval, že Ukrajina nestiahne svoje jednotky z územia, ktoré kontroluje. Reagoval tak na požiadavky ruskej delegácie v Istanbule. Na otázku denníka Kyiv Independent odpovedal, že ide o ukrajinskú zem a povinnosť brániť ju. "Žiadne ultimáta, nikto sa nevzdá svojej zeme, svojich ľudí, svojich domovov," zdôraznil.
Zelenského vyhlásenie prišlo po telefonáte medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom, v ktorom diskutovali o podmienkach potenciálneho ukončenia vojny na Ukrajine. Hovory nadviazali na rokovania v Istanbule zo 16. mája, ktoré nepriniesli žiadny prelom. Ruská delegácia, zložená z úradníkov nižšej úrovne, opakovane predniesla rozsiahle územné požiadavky, vrátane uznania straty Krymu a štyroch východných regiónov Ukrajiny.
Zdroj z kancelárie ukrajinského prezidenta informoval Kyiv Independent, že ruská delegácia trvala na stiahnutí ukrajinských vojsk z Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti. Paradoxom je, že Rusko žiadnu z týchto oblastí nekontroluje celú. "Znamená to, že nechcú mier," povedal Zelenskyj. "Ak požadujú niečo, o čom vedia, že s tým nebudeme súhlasiť, pretože jasne chápu, že Ukrajina to neurobí."
Komentár redakcie: Zelenského odmietavý postoj k ruským požiadavkám naznačuje, že Ukrajina je odhodlaná brániť svoju územnú celistvosť a nehodlá pristúpiť na ústupky pod nátlakom. Medzinárodné spoločenstvo je naďalej rozdelené v otázke, ako efektívne reagovať na ruskú agresiu a dosiahnuť trvalé riešenie konfliktu.
Rusko nelegálne vyhlásilo anexiu týchto štyroch oblastí po zmanipulovaných referendách koncom roka 2022 a zakomponovalo ich do svojej ústavy. Tento krok nemá na medzinárodnej úrovni žiadnu váhu.
Moskva naďalej odmieta súhlasiť s plným prímerím. Putin počas telefonátu s Trumpom uviedol, že je pripravený rokovať o "memorande týkajúcom sa potenciálnej budúcej mierovej zmluvy". Ruská maximalistická pozícia v rokovaniach zostáva nezmenená a požaduje "odstránenie základných príčin" vojny, dodal ruský prezident.
Zdroj z prezidentskej kancelárie pre Kyiv Independent uviedol, že Ukrajina naďalej presadzuje plné, bezpodmienečné prímerie v rozhovoroch s americkým prezidentom tento týždeň - kľúčová požiadavka presadzovaná Trumpom a akceptovaná Ukrajinou už v marci.
Prístup amerického prezidenta k rokovaniam frustruje európskych spojencov, z ktorých mnohí hľadali jeho podporu pre spoločné ultimátum USA a EÚ, požadujúce bezpodmienečné prímerie od 12. mája a tvrdšie sankcie voči Moskve. Napriek ruskému odmietnutiu neboli doteraz uvalené žiadne nové americké sankcie.