Zelenskyj: Rusko sa snaží zachrániť iránsky jadrový program, spojenectvo agresorov je neprijateľné
V najnovšom prejave Zelenskyj zdôraznil potrebu tlaku na Rusko a Irán a vyzval na nové sankcie. Zároveň vyjadril pripravenosť na rokovania o mieri, vrátane stretnutia s Putinom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko zo snahy o záchranu iránskeho jadrového programu a varoval pred spájaním agresívnych režimov do partnerstiev.
Podľa Zelenského sa Rusko aktívne snaží zachrániť iránsky jadrový program, čo interpretuje ako dôkaz o vzájomnej podpore medzi agresívnymi režimami. „Rusko sa snaží zachrániť iránsky jadrový program, inú interpretáciu pre jeho verejné signály a zákulisné aktivity niet. Keď jeden z ich komplicov stráca schopnosť vyvážať vojnu, Rusko trpí a snaží sa zasiahnuť. Toto je cynizmus najhrubšieho zrna. A toto opakovane dokazuje, že agresívnym režimom sa nesmie dovoliť, aby sa zjednotili a stali partnermi,“ vyhlásil Zelenskyj vo svojom večernom prejave. Prezident tiež uviedol, že sa stretol s predstaviteľmi a poveril ministra zahraničných vecí, spravodajské služby a celý národný tím, aby navrhli nové formáty práce súvisiacej so sankciami pre partnerov Ukrajiny.
Zelenskyj zopakoval pripravenosť Ukrajiny na rokovania o mieri na najvyššej úrovni. „Potrebujeme skutočné prímerie. Potrebujeme skutočný koniec vojny. Ukrajina je pripravená stretnúť sa na najvyššej úrovni – na úrovni, kde sa prijímajú skutočné rozhodnutia. Som pripravený stretnúť sa v akomkoľvek formáte s tými, ktorí prijímajú rozhodnutia a majú príslušnú právomoc, vrátane Putina, hoci už najmenej tri volebné obdobia prekročil svoj ústavný limit.“
Komentár redakcie: Zelenského vyjadrenia odrážajú obavy z prehlbujúceho sa spojenectva medzi Ruskom a Iránom a jeho potenciálneho dopadu na globálnu bezpečnosť. Dôraz na potrebu sankcií a diplomatického riešenia konfliktu naznačuje snahu o medzinárodný tlak na ukončenie vojny na Ukrajine a obmedzenie vplyvu oboch krajín. Rastúci vplyv Číny v regióne, spomínaný aj v komentároch na sociálnych sieťach, pridáva do geopolitickej situácie ďalšiu vrstvu zložitosti.