Ženy s PCOS sa cítia nepochopené a odbité, ukazuje nová štúdia

Výskum odhalil, že pacientky s PCOS sa cítia zanedbávané, lekári sa zameriavajú iba na plodnosť a váhu, namiesto celkového zdravia a pohody.

Ženy s PCOS sa cítia nepochopené a odbité, ukazuje nová štúdia
Zdroj: cuanschutz.edu
Nová štúdia z University of Colorado Anschutz Medical Campus odhaľuje, že ženy s syndrómom polycystických ovárií (PCOS) sa často stretávajú s pocitom nepochopenia, zľahčovania a nedostatočnej starostlivosti zo strany zdravotníckeho systému.

Syndróm polycystických ovárií, bežná hormonálna porucha postihujúca až 10% žien, prináša širokú škálu symptómov – od nepravidelnej menštruácie a akné, až po nadmerné ochlpenie, priberanie na váhe a problémy s plodnosťou. Ako upozorňuje doktorka Kathryn McKenney, spoluautorka štúdie a odborníčka na PCOS, ochorenie je spojené aj s vážnymi dlhodobými rizikami, vrátane cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení a problémov s duševným zdravím.

Štúdia, publikovaná v F&S Reports, analyzovala skúsenosti 24 účastníčok prostredníctvom virtuálnych skupinových rozhovorov. Zistilo sa, že mnohé ženy sa cítili odbité alebo ignorované už pri prvých zmienkach o svojich príznakoch, často v období dospievania. Diagnóza im bola stanovená až po rokoch, čo viedlo k frustrácii, izolácii a pocitu viny za svoj stav.

Doktorka Phoutdavone “Noy” Phimphasone-Brady, ďalšia z autoriek štúdie, zdôrazňuje, že lekári často minimalizovali obavy pacientiek, čím dochádzalo k oneskoreniu diagnostiky a efektívnej liečby. Účastníčky štúdie tiež poukázali na to, že zdravotnícki pracovníci sa primárne zameriavali na riešenie otázok plodnosti a redukcie hmotnosti, pričom reálne potreby žien, ako je zvládanie každodenných symptómov, psychologické dopady a porozumenie samotnej diagnóze, zostávali nepovšimnuté.

Komentár redakcie: Štúdia poukazuje na závažný problém v prístupe k ženám s PCOS. Nedostatočná informovanosť, zľahčovanie príznakov a zameranie sa len na niektoré aspekty ochorenia vedú k frustrácii a zhoršeniu kvality života pacientiek. Je nevyhnutné, aby zdravotnícki pracovníci prehodnotili svoj prístup a poskytovali ženám s PCOS komplexnú a empatickú starostlivosť.

V dôsledku nedostatku jasných informácií sa mnohé pacientky obrátili na sociálne siete a internet, aby sa o PCOS dozvedeli viac. Niektoré dokonca aktívne vyhľadávali informácie, žiadali testy a prinášali lekárom podklady, aby ich brali vážne.

“Takéto hľadanie informácií na vlastnú päsť vedie k zbytočnému stresu,” varuje doktorka Phimphasone-Brady. “Zvyšuje sa tým aj riziko šírenia dezinformácií, čo môže oddialiť správnu liečbu.”

Autori štúdie volajú po komplexnejšom a empatickejšom prístupe k starostlivosti o ženy s PCOS, ktorý by zohľadňoval ich skúsenosti, riešil všetky symptómy a ponúkal dostupné a vedecky podložené informácie. “PCOS si vyžaduje viac než len úzke zameranie na plodnosť alebo všeobecné odporúčania na chudnutie. Ženy s PCOS si zaslúžia komplexnú a personalizovanú starostlivosť, ktorá sa venuje ich fyzickému aj emocionálnemu zdraviu. Základom tejto starostlivosti musí byť skutočné počúvanie ich príbehov,” zdôrazňuje doktorka McKenney.