Ženy zvládajú hnev lepšie v strednom veku, ukazuje štúdia. Je to nádejnejšie, ako sa zdá
Výskum zistil, že s pribúdajúcim vekom sa u žien znižuje tendencia k hnevu a agresívnemu prejavu, čo prináša nový pohľad na emocionálne zdravie v strednom veku.

Nová štúdia naznačuje, že ženy v strednom veku prekvapivo lepšie zvládajú svoj hnev. Čo stojí za touto zmenou a ako to ovplyvňuje ich zdravie?
Napriek bežným predstavám o náročnom období menopauzy, nová štúdia publikovaná v časopise Menopause prináša povzbudivé zistenia: ženy vo veku od 35 do 55 rokov preukazujú zlepšené schopnosti zvládať hnev. Výskumníci zistili, že s pribúdajúcim vekom a postupom do neskorších reprodukčných fáz sa u žien znižuje temperament pre hnev, reakcie na provokácie aj agresívne prejavy hnevu. Zaujímavosťou je, že vek neovplyvnil len potláčaný hnev, ktorý ženy cítia, ale nedávajú najavo.
Štúdia analyzovala dáta od viac ako 500 žien a odhalila, že emocionálne aspekty menopauzy, ktoré boli doteraz prehliadané, zohrávajú kľúčovú úlohu v celkovom zdraví žien. Predchádzajúce výskumy sa zameriavali predovšetkým na depresie v období menopauzy, ale málo sa vedelo o tom, ako ženy prežívajú iné intenzívne emócie, ako je hnev. Nová analýza tak dopĺňa medzeru v poznatkoch a ukazuje, že ženy v strednom veku môžu získať lepšiu emocionálnu reguláciu a odolnosť.
Hnev a hostilita boli predtým spojené so zvýšeným krvným tlakom, srdcovými chorobami a zhrubnutím stien tepien, čo je prediktor aterosklerózy. Ženy s vysokou mierou hnevu počas menopauzy sú tiež náchylnejšie na závažné depresívne príznaky, najmä ak podstupujú hormonálnu terapiu. Dr. Monica Christmas, odborníčka z The Menopause Society, zdôrazňuje, že psychické zdravie počas menopauzy má významný vplyv na osobný aj pracovný život žien. Edukácia a aktívna pomoc pri zvládaní príznakov tak môžu výrazne zlepšiť kvalitu života a celkové zdravie.
Komentár redakcie: Zistenia štúdie sú v rozpore s niektorými názormi žien, ktoré v komentároch na sociálnych sieťach vyjadrili, že v strednom veku pociťujú práve nárast hnevu, pravdepodobne kvôli stresu a hormonálnym zmenám. Dôležité je poznamenať, že štúdia sa zameriavala na schopnosť zvládať hnev, nie na jeho prítomnosť. Potrebný je ďalší výskum, ktorý by objasnil komplexnú interakciu medzi vekom, hormónmi a emóciami u žien v strednom veku.
Autori štúdie apelujú na ďalší výskum, ktorý by sa zameral na prejavy hnevu v každodennom živote žien v strednom veku, najmä v súvislosti so stresom, starostlivosťou o rodinu, prácou a zdravím. Tieto dáta by mohli prispieť k vývoju účinnejších stratégií regulácie emócií a intervencií zameraných na zvládanie hnevu, ktoré by boli šité na mieru špecifickým potrebám žien.