Zlepšenie dýchania: Pokles návštev pohotovosti o 20% po zatvorení uhoľnej prevádzky

Zatvorenie uhoľnej prevádzky v Pittsburghu prinieslo takmer okamžité zlepšenie zdravia dýchacích ciest, ukázala nová štúdia. Po odstavení závodu klesli návštevy pohotovosti spojené s dýchacími problémami o pätinu.

Zlepšenie dýchania: Pokles návštev pohotovosti o 20% po zatvorení uhoľnej prevádzky
Zdroj: eurekalert.org
Nová štúdia preukázala priamu súvislosť medzi zlepšením zdravia dýchacích ciest u obyvateľov a odstavením závodu Shenango pri Pittsburghu.

Vedci z NYU Langone Health zistili, že odstavenie významného zdroja znečistenia ovzdušia fosílnymi palivami v blízkosti Pittsburghu v štáte Pensylvánia malo za následok okamžité zlepšenie zdravia dýchacích ciest. Štúdia bola publikovaná 22. júla v odbornom časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Výskumníci vyhodnotili údaje z blízkych lokálnych a federálnych monitorovacích staníc kvality ovzdušia a sledovali vplyv znečistenia ovzdušia na zdravie obyvateľov v okolí závodu Shenango pred a po jeho zatvorení v roku 2016.

Výsledky ukázali, že už v priebehu prvých týždňov po zatvorení závodu v januári 2016 klesol počet návštev pohotovosti z dôvodu problémov s dýchaním približne o 20 percent. Počas prvého mesiaca po zatvorení klesol počet návštev lekára s astmou u detí o 41 percent a tento pokles pokračoval tempom 4 percentá mesačne až do konca sledovaného obdobia.

Komentár redakcie: Zistenia tejto štúdie poukazujú na významný vplyv priemyselných prevádzok na zdravie obyvateľstva a zdôrazňujú potrebu prísnejšej regulácie emisií a investícií do čistejších zdrojov energie. Údaje o poklese respiračných ochorení po zatvorení závodu Shenango slúžia ako presvedčivý argument pre politiky podporujúce ochranu ovzdušia a prechod k udržateľnejším technológiám.

Zistenia naznačujú, že zníženie znečistenia ovzdušia spôsobeného fosílnymi palivami je spojené s krátkodobým aj dlhodobým prínosom pre zdravie pľúc, tvrdia autori štúdie.

„Priaznivé zníženie negatívnych vplyvov na zdravie dýchacích ciest bolo oveľa výraznejšie, než sa očakávalo na základe predchádzajúcich štúdií o všeobecnom znečistení ovzdušia v USA, čo naznačuje, že emisie z takýchto zdrojov súvisiacich s fosílnymi palivami sú obzvlášť toxické,“ uviedol hlavný autor štúdie George Thurston, profesor na NYU Grossman School of Medicine.

„Táto štúdia poskytuje zriedkavý dôkaz z terénu, že zatvorenie hlavného priemyselného zdroja znečistenia môže viesť k okamžitému a trvalému zlepšeniu zdravia pľúc u ľudí, ktorí žijú v jeho blízkosti,“ dodala prvá autorka článku, Wuyue Yu, postdoktorandka na NYU Grossman School of Medicine. „Sledovaním zdravotných výsledkov pred a po zatvorení koksovne sme boli schopní izolovať účinky zníženého znečistenia ovzdušia a pozorovať, že čistejší vzduch sa premieta do menšieho počtu urgentných návštev lekára a hospitalizácií.“

American Thoracic Society pokračuje v obhajovaní pacientov a rodín presadzovaním environmentálnej ochrany.