Žurnalistika v ére internetu: Titulky honbou za kliknutiami strácajú na stručnosti
Analýza 40 miliónov titulkov v anglických online médiách za posledné dve desaťročia ukazuje, že titulky sú dlhšie, negatívnejšie a zamerané na generovanie kliknutí, často bez ohľadu na žurnalistickú hodnotu.

Medzinárodná štúdia odhaľuje zásadné zmeny v štýle online žurnalistiky, kde prevláda snaha o maximalizáciu kliknutí na úkor kvality.
Internet sa stal obrovským trhom, kde novinári bojujú o pozornosť čitateľov prostredníctvom titulkov. V digitálnom veku je pozornosť vzácna komodita, pretože obsah je lacnejší ako kedykoľvek predtým, čo vedie k nadmernej ponuke a ostrej konkurencii.
Titulky hrajú kľúčovú úlohu pri získavaní čitateľov. Musia zaujať a vzbudiť zvedavosť. Na rozdiel od tlačených titulkov, úspech každého online titulku je merateľný počtom kliknutí. Výskumníci tvrdia, že to vedie k tomu, že online titulky sú formulované tak, aby generovali čo najviac kliknutí, čím sa stávajú tzv. clickbaitom.
"Naša analýza ukazuje, že jazyk online titulkov sa v priebehu rokov systematicky menil," hovorí vedúci autor Pietro Nickl z Inštitútu Maxa Plancka pre ľudský rozvoj. "Mnohé z týchto zmien naznačujú, že sa prispôsobujú novým možnostiam a tlakom digitálneho prostredia."
Komentár redakcie: Zvýšený výskyt clickbaitového štýlu v tradičných médiách by mohol z dlhodobého hľadiska narušiť dôveru v žurnalistiku a sťažiť rozlišovanie medzi serióznym a manipulatívnym obsahom. Je potrebná zmena metrík používaných online platformami.
Analýza sa zamerala na jazykové a štrukturálne zmeny v titulkoch od roku 2000. Tieto zmeny odrážajú nielen zmeny v redakčnej praxi, ale aj rastúci význam titulkov ako kľúčového prvku v digitálnej súťaži o pozornosť. Na rozdiel od printovej žurnalistiky, kde musia byť titulky predovšetkým jasné a stručné, online titulky sa používajú strategicky na generovanie kliknutí. Clickbaitové titulky sa vyznačujú dĺžkou, sú písané konverzačným tónom a slúžia na vzbudenie zvedavosti bez toho, aby prezradili veľa informácií. Výskumníci zistili, že priemerná dĺžka titulkov sa postupne zvyšovala. Pozorovali tiež zvýšené používanie jazykových prostriedkov, ktoré sa typicky spájajú s clickbaitom. Patrí sem používanie aktívnych slovies, zámen ako "ja", "ty" alebo "oni" a vyššia frekvencia opytovacích slov ("ako", "čo", "prečo"). Tieto prvky vzbudzujú zvedavosť vytvorením informačnej medzery, ktorú môžu čitatelia preklenúť iba kliknutím na článok.
Ďalším pozoruhodným zistením je štruktúra viet. Kým v prvých rokoch 21. storočia boli bežné podstatné mená ako "Zemetrasenie v Mjanmarsku", neskôr sa stali populárnejšie celé vety. Celovetné titulky sú dynamickejšie a emotívnejšie, často majú rozprávačskú štruktúru a silnejšie pôsobia na emócie.
Zmena v emocionálnom tóne bola tiež výrazná. Sentimentálna analýza ukázala, že titulky sa v priemere stali negatívnejšími, a to ako v kvalitnej, tak aj v bulvárnej žurnalistike. Zaujímavé je, že pravicové médiá používali titulky s negatívnymi konotáciami výrazne častejšie ako ľavicové alebo politicky neutrálne médiá.
Tieto trendy sú posilnené algoritmami sociálnych médií.
Štúdia je založená na údajoch zo štyroch medzinárodných spravodajských médií – The New York Times, The Guardian, The Times of India a ABC News Australia – ako aj na rozsiahlej databáze News on the Web corpus (NOW), ktorá obsahuje približne 30 miliónov ďalších titulkov z rôznych krajín. Okrem toho boli analyzované údaje z Upworthy (ako hlavný príklad clickbaitového štýlu) a zo súboru vedeckých preprintov (ako protiklad). Časom sa titulky správ stali čoraz viac podobné clickbaitovým titulkom vo väčšine zvažovaných premenných. Analýza údajov bola vykonaná pomocou moderných metód spracovania prirodzeného jazyka, ako je sentimentálna analýza, syntaktická analýza a počítanie na základe slovníkov.