Gaza: Streľba do ľudí čakajúcich na potravinovú pomoc si vyžiadala vyše 30 obetí
K streľbe došlo v čase, keď je v Gaze akútny nedostatok potravín a ľudia sú odkázaní na humanitárnu pomoc. OSN varuje pred katastrofálnou humanitárnou situáciou.

Izraelské jednotky spustili paľbu na Palestínčanov zhromaždených pre potravinovú pomoc v pásme Gazy. Incident si vyžiadal najmenej 32 obetí a desiatky zranených, uviedlo palestínske ministerstvo zdravotníctva a očití svedkovia.
Podľa ministerstva zdravotníctva boli telá obetí prevezené do nemocnice Nasser spolu s desiatkami zranených. Zábery z nemocnice ukazujú rady tiel. Jeden z mužov držiaci v náručí mŕtveho syna povedal: „Chcel sa len najesť, čo som mohol robiť?“
Miesto streľby nebolo bezprostredne jasné. Očitý svedok Hisham Dargam uviedol, že k incidentu došlo približne 4 kilometre od distribučného miesta spravovaného kontroverznou organizáciou Gaza Humanitarian Foundation (GHF), ktorá je podporovaná Izraelom a USA. „Strelba sa spustila zo strany vojakov a tankov, akoby sme boli v bitke,“ povedal.
Izraelská armáda uviedla, že vojaci „identifikovali podozrivé osoby, ktoré sa k nim priblížili počas operačnej činnosti v oblasti Rafahu“ približne jeden kilometer od miesta distribúcie pomoci „v nočných hodinách, keď je táto oblasť neaktívna.“ Izraelské obranné sily (IDF) uviedli, že vojaci vystrelili varovné výstrely a incident vyšetrujú.
Komentár redakcie: Incident opäť poukazuje na katastrofálnu humanitárnu situáciu v pásme Gazy, kde nedostatok potravín a obmedzený prístup k pomoci vedú k zúfalstvu a ohrozujú životy civilistov. Riešenie konfliktu a zabezpečenie bezpečného prístupu k humanitárnej pomoci sú nevyhnutné pre zabránenie ďalším tragédiám.
GHF poprela, že by došlo k incidentom „na alebo v blízkosti“ ktoréhokoľvek z jej distribučných miest. „Udalosti, ktoré viedli k obetiam, sa odohrali niekoľko hodín pred otvorením našich distribučných miest a podľa našich informácií sa väčšina obetí nachádzala niekoľko kilometrov od najbližšieho miesta GHF,“ uviedla organizácia. GHF dodala, že opakovane varovala ľudí, aby necestovali na jej miesta v noci alebo skoro ráno.
Mnohí obyvatelia Gazy pre CNN uviedli, že musia cestovať na distribučné miesta niekoľko hodín pred ich otvorením, aby mali šancu získať pomoc. Potravín je v pásme Gazy nedostatok a ľudia hladujú, uvádzajú viaceré správy OSN. Väčšina obyvateľov Gazy nemá prostriedky na dopravu do centier GHF a musia preto prejsť dlhé vzdialenosti pešo.
Lekár z nemocnice Nasser, Travis Melin, uviedol, že mnohé z obetí mali „vážne“ strelné poranenia trupu a hlavy. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva boli stovky ľudí zabitých pri pokuse o získanie pomoci v Gaze od mája, kedy GHF začala pôsobiť v pásme Gazy. Takmer 800 ľudí bolo zabitých týmto spôsobom od konca mája do 7. júla, z toho 615 v blízkosti miest GHF.
„Jedlo je tu luxus pre privilegovaných,“ povedal Dr. Melin pre CNN. „Ak máte šťastie a zostali vám nejaké peniaze, len vy si môžete dovoliť skutočné jedlo. Všetci ostatní chodia na tieto miesta masakrov... aj keď vedia, že to so sebou prináša neuveriteľné nebezpečenstvo,“ dodal.
Šéf komunikácie UNRWA, agentúry OSN, ktorá poskytuje pomoc palestínskym utečencom, pre CNN uviedol, že súčasný systém distribúcie pomoci v Gaze je „pasca smrti pre hladujúcich Palestínčanov“ a vyzval, aby bolo agentúre opäť umožnené viesť úsilie o pomoc.
Medzitým prezident USA Donald Trump vyjadril optimistický pohľad na prebiehajúce rokovania o prímerí medzi Izraelom a Hamasom. Napriek Trumpovmu pozitívnemu pohľadu sa obe strany konfliktu opäť obviňujú z ďalšieho zlyhania rokovaní o prímerí a vydali vyhlásenia, v ktorých sa navzájom obviňujú z prieťahov.
Hamas varoval, že „nemôže zaručiť“, že v budúcnosti súhlasí s akýmikoľvek pozastaveniami konfliktu, ak Izrael nesúhlasí s prácou na úplnom ukončení vojny v súčasnom kole rokovaní. Izrael v minulosti nebol ochotný súhlasiť s trvalým prímerím a uviedol, že chce pokračovať v bojoch v pásme Gazy, kým nebude Hamas zničený.