Nemecko a Spojené kráľovstvo uzatvorili prvú obrannú dohodu od 2. svetovej vojny. Moskva varuje pred eskaláciou.

Nová dohoda medzi Nemeckom a Spojeným kráľovstvom posilňuje európsku obranu a nadväzuje na integráciu po invázii na Ukrajinu. Rusko varuje pred dodávkami zbraní dlhého doletu Kyjevu.

Nemecko a Spojené kráľovstvo uzatvorili prvú obrannú dohodu od 2. svetovej vojny. Moskva varuje pred eskaláciou.
Zdroj: armytimes.com
Nemecko a Spojené kráľovstvo podpísali historickú bilaterálnu obrannú dohodu, prvú od druhej svetovej vojny, ktorá sa zameriava na vzájomnú pomoc v prípade napadnutia. Dohoda prichádza v čase narastajúceho napätia v Európe a prehlbuje obrannú spoluprácu medzi oboma krajinami.

Takzvaná „Kensingtonská zmluva“, podpísaná v Londýne, obsahuje záväzky v širokom spektre oblastí, od spoločného vojensko-priemyselného exportu až po výmenu študentov. Kľúčovým bodom je záväzok vzájomnej pomoci, vrátane vojenskej, v prípade ozbrojeného útoku na jedného z partnerov.

Nemecký kancelár Friedrich Merz označil podpis zmluvy za „prelomový deň pre vzťahy medzi Nemeckom a Britániou“. Potvrdil tiež, že s britským premiérom Keirom Starmerom diskutoval o potrebe Ukrajiny získať systémy zbraní dlhého doletu. „Ukrajina čoskoro dostane v tejto oblasti značnú dodatočnú podporu,“ uviedol Merz. Obaja lídri zdôraznili pokračujúcu podporu Ukrajine v kontexte ruskej vojny.

Reakcia Moskvy na seba nenechala dlho čakať. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová zopakovala varovania, že Rusko môže byť nútené zasiahnuť ciele v západnej Európe, ak Kyjev získa zbrane dlhého doletu. „V prípade ďalšej eskalácie budeme reagovať rozhodne a odvetne,“ citovala ju ruská tlačová agentúra TASS, s odkazom na údajné nemecké plány na dodávku riadených striel Taurus dlhého doletu Ukrajine. „Rusko sa považuje za oprávnené použiť svoje zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré umožňujú použitie ich zbraní proti nám.“

Komentár redakcie: Podpis nemecko-britskej obrannej dohody predstavuje významný krok v posilňovaní európskej bezpečnosti v kontexte rastúceho geopolitického napätia. Dohoda signalizuje odhodlanie oboch krajín čeliť novým hrozbám a zároveň demonštruje jednotu v podpore Ukrajine. Varovania zo strany Ruska poukazujú na citlivosť Moskvy na posilňovanie obrannej spolupráce v Európe a naznačujú potenciál pre ďalšiu eskaláciu.

Zmluva o priateľstve a bilaterálnej spolupráci zahŕňa 17 spoločných projektov, vrátane vývoja vysoko presnej zbrane schopnej zasiahnuť ciele na vzdialenosť viac ako 2 000 kilometrov. Nemecko uviedlo, že pôjde o jeden z najpokročilejších systémov, aké boli kedy navrhnuté. Berlin a Londýn budú spolupracovať aj v oblasti riešenia ponorkových hrozieb v Severnom mori, vývoja bezpilotných leteckých systémov a posilňovania východného krídla NATO.

Dohoda tiež zahŕňa spoločné exportné iniciatívy vojenského vybavenia, ako sú stíhačky Eurofighter Typhoon a obrnené vozidlá Boxer. Nemecké prísne pravidlá pre vývoz zbraní boli v minulosti prekážkou pre niektoré navrhované exporty, napríklad predaj Eurofighterov do Saudskej Arábie.

Táto zmluva posilňuje európsku obrannú integráciu, ktorá sa zrýchlila po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 a návratom Donalda Trumpa do Bieleho domu. Upevňuje kľúčovú úlohu Nemecka, Spojeného kráľovstva a Francúzska (E3) v európskej obrane. Spojené kráľovstvo podpísalo rozsiahlu zmluvu s Francúzskom už minulý týždeň, ktorá zahrnovala základy pre potenciálny európsky jadrový dáždnik.