Nemecký generál: Rusko plánuje masívny útok 2000 dronov na Ukrajinu
Podľa generála Freudinga Rusko výrazne zvyšuje svoju produkciu dronov a pripravuje sa na masívne nasadenie týchto bezpilotných lietadiel proti Ukrajine, čo by mohlo preťažiť ukrajinskú protivzdušnú obranu.

Rusko údajne plánuje rozsiahly útok na Ukrajinu s použitím až 2000 dronov súčasne. Informoval o tom nemecký generál Christian Freuding.
Generál Freuding v podcaste Bundeswehru uviedol, že Rusko výrazne rozširuje svoje výrobné kapacity s cieľom umožniť rozsiahle nasadenie dronov vo vojne proti Ukrajine. Plánuje údajne spustiť až 2000 dronov naraz, čo by mohlo zahltiť ukrajinské systémy protivzdušnej obrany. Freuding zdôraznil potrebu vyvinúť „inteligentné protiopatrenia“, pretože použitie konvenčných prostriedkov, najmä rakiet z protilietadlového systému Patriot, nie je logickou reakciou na drony Shahed, ktorých cena sa pohybuje medzi 30 000 a 50 000 eur, zatiaľ čo jedna raketa Patriot stojí viac ako 5 miliónov eur. Podľa Freudinga Ukrajina potrebuje lacné riešenia proti dronom s cenou 2 000 – 4 000 eur, aby efektívne odrazila rozsiahle útoky. Ako ďalšiu potrebnú reakciu na hrozbu dronov Freuding uviedol útoky hlboko na ruskom území – zamerané na vojenské lietadlá, letiská a obranné továrne. Zdôraznil tiež, že Čína prestala dodávať komponenty dronov na Ukrajinu a teraz ich vyváža výlučne do Ruska. "V súčasnosti je situácia taká, že Čína efektívne vyváža výlučne do Ruska, zatiaľ čo Ukrajina bola z tohto trhu vylúčená," povedal Freuding.
Komentár redakcie: Masívny dronový útok by predstavoval vážnu výzvu pre ukrajinskú obranu. Efektívna obrana si bude vyžadovať kombináciu inteligentných protiopatrení, lacných riešení a preventívnych útokov na produkčné a skladovacie zariadenia dronov. Zásadný je aj prístup k komponentom na výrobu dronov, pričom súčasná situácia, kde Čína dodáva komponenty výlučne Rusku, stavia Ukrajinu do znevýhodnenej pozície. Niektorí analytici poukazujú na to, že časť z 2000 dronov môže byť len návnada na vyčerpanie protivzdušnej obrany pred následnými útokmi riadenými strelami. Iní zas navrhujú preventívne údery na miesta, kde sa drony skladujú a vyrábajú.