Nový rekord v jadrovej fúzii: Nemecký stellarátor sa priblížil k neobmedzenej energii

Vedci dosiahli prelom v kontrolovanej jadrovej fúzii. Udržali plazmu po dobu 43 sekúnd, čím demonštrovali potenciál stellarátorov ako zdroja čistej, neobmedzenej energie.

Nový rekord v jadrovej fúzii: Nemecký stellarátor sa priblížil k neobmedzenej energii
Zdroj: hearstapps.com
Nemecký stellarátor Wendelstein 7-X prelomil rekord v dĺžke udržania plazmy v reaktore jadrovej fúzie. Experiment trval 43 sekúnd, čo je významný krok k realizácii čistej energie budúcnosti.

Súčasná jadrová energia sa získava štiepením atómových jadier (fízia), pri ktorom vzniká elektrina bez emisií skleníkových plynov. Nevýhodou je rádioaktívny odpad. Jadrová fúzia, proces spájania ľahkých jadier, ktorý poháňa hviezdy, ponúka alternatívu: čistú, prakticky neobmedzenú energiu s minimálnym rádioaktívnym odpadom.

Vedci sa dlho snažia napodobniť fúziu na Zemi. Hlavným cieľom je vývoj reaktorov, ako je tokamak, ktorý pomocou magnetických cievok udržuje plazmu v tvare prstenca. Alternatívou je stellarátor, zložitejšie zariadenie s flexibilnejším riadením plazmy. Nemecký Wendelstein 7-X dosiahol v tejto oblasti nový rekord.

Výskumníci z Inštitútu Maxa Plancka pre fyziku plazmy udržali stabilnú plazmu v stellarátore Wendelstein 7-X po dobu 43 sekúnd. Dosiahli tzv. "triple product", parameter kľúčový pre úspešnú fúziu, čím stanovili nový rekord pre stellarátory.

Komentár redakcie: Prof. Dr. Thomas Klinger z Inštitútu Maxa Plancka pre fyziku plazmy označil nový rekord za obrovský úspech a zdôraznil potenciál Wendelsteinu 7-X. Dosiahnutie úrovne 'triple product' porovnateľnej s tokamakmi počas dlhých plazmových impulzov je podľa neho dôležitý míľnik na ceste k stellarátoru schopnému produkovať energiu.

'Triple product' meria, ako blízko je fúzny reaktor k dosiahnutiu sebestačnej výroby energie. Zohľadňuje hustotu ionizovaných častíc v horúcej plazme, teplotu spájaných iónov a čas udržania energie v plazme. Dlhší čas udržania energie znamená lepšiu izoláciu.

Na rozdiel od fíznych reaktorov, ktoré používajú ťažké prvky ako urán, fúzne reaktory využívajú ľahké prvky, ako izotopy vodíka (deutérium a trícium), čím minimalizujú tvorbu toxického jadrového odpadu.

Do stellarátora Wendelstein 7-X bolo počas experimentu vstrekovaných 90 peletiek zmrazených iónov vodíka. Plazma bola ohrievaná mikrovlnami na teplotu 30 miliónov stupňov Celzia. Automatické pulzné dávkovanie paliva bolo nevyhnutné pre úspešné udržanie plazmy.