X odmieta spoluprácu s Francúzskom pri vyšetrovaní algoritmického skreslenia, označuje ho za politicky motivované

Francúzske úrady vedú rozsiahle vyšetrovanie možnej manipulácie a narúšania politickej scény prostredníctvom algoritmov sociálnej siete X, predtým známej ako Twitter. Spoločnosť obvinenia odmieta a odmieta poskytnúť prístup k dátam.

X odmieta spoluprácu s Francúzskom pri vyšetrovaní algoritmického skreslenia, označuje ho za politicky motivované
Zdroj: lemde.fr
Sociálna sieť X čelí ostrej kritike a odmieta spolupracovať s francúzskymi úradmi pri vyšetrovaní údajného ovplyvňovania volieb a skresľovania informácií prostredníctvom svojich algoritmov. Spoločnosť tvrdí, že vyšetrovanie je politicky motivované.

Francúzski prokurátori začali 11. júla vyšetrovanie podozrení z manipulácie a extrakcie dát z automatizovaných systémov „ako súčasť zločineckej skupiny“. Sieť X, vlastnená Elonom Muskom, v pondelkovom vyhlásení uviedla, že vyšetrovanie považuje za „skresľovanie francúzskeho práva s cieľom presadzovať politickú agendu a v konečnom dôsledku obmedzovať slobodu prejavu“. Spoločnosť dodala, že „nevyhovela požiadavkám francúzskych úradov“ na prístup k svojmu odporúčaciemu algoritmu a dátam v reálnom čase, „keďže na to máme zákonné právo“.

Vyšetrovanie sa začalo na základe dvoch sťažností prijatých v januári, ktoré sa týkali „zahraničného zasahovania“ do francúzskej politiky prostredníctvom X. Jednu z nich podal Éric Bothorel, poslanec z centristickej strany prezidenta Emmanuela Macrona. Bothorel sa sťažoval na „zníženú rozmanitosť hlasov a možností“ a na Muskov „osobné zásahy“ do siete od jeho prevzatia bývalého Twitteru v roku 2022.

Musk, šéf spoločností Tesla a SpaceX, vyvolal v Európe nevôľu svojimi politickými výpadmi, vrátane hlasnej podpory krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD) pred februárovými parlamentnými voľbami. „Demokracia je príliš krehká na to, aby sme nechali vlastníkov digitálnych platforiem, aby nám hovorili, čo si máme myslieť, koho voliť alebo dokonca koho nenávidieť,“ uviedol Bothorel po ohlásení vyšetrovania.

Komentár redakcie: Spor medzi spoločnosťou X a francúzskymi úradmi poukazuje na rastúce napätie medzi technologickými gigantmi a európskymi regulátormi. Otázka kontroly algoritmov a ochrany pred zahraničným vplyvom zostáva kľúčovou výzvou pre demokracie v digitálnej ére.

Spoločnosť v pondelok reagovala vyhlásením: „Pán Bothorel obvinil X z manipulácie s algoritmom na účely 'zahraničného zasahovania', čo je úplne nepravdivé obvinenie.“ Prokurátori nepotvrdili, či vyšetrujú aj podľa francúzskeho zákona proti zahraničnému zasahovaniu do politiky, ktorý bol prijatý minulý rok.

X sa tiež sťažoval na zaujatosť francúzskych úradov pri výbere odborníkov na preskúmanie jeho algoritmu, vrátane matematika Davida Chavalariasa a počítačového vedca Maziyara Panahiho. Obaja sa podieľali na projekte „HelloQuitteX“, ktorého cieľom je uľahčiť používateľom migráciu ich prítomnosti z X na iné sociálne siete. Ich výber „vyvoláva vážne obavy o nestrannosť, spravodlivosť a politickú motiváciu vyšetrovania,“ uviedla spoločnosť.

Taktiež namietala proti použitiu priťažujúcej okolnosti „organizovanej skupiny“. Toto označenie „sa zvyčajne používa pre drogové kartely alebo mafiánske skupiny“ a „umožňuje francúzskej polícii nasadiť rozsiahle vyšetrovacie právomoci (...) vrátane odpočúvania osobných zariadení zamestnancov X,“ uviedla spoločnosť.